Website powered by
Igor Myszkiewicz
Igor Myszkiewicz
Cartoonist and illustrator
Zielona Góra, Poland

Summary

Nie lubię doktryn, szczególnie artystycznych. Są jak własnoręczne wydłubywanie oka z czaszki; zarówno te dawne, akademickie, które odeszły wraz z XIX wiekiem jak i te współczesne, jeszcze bardziej rygorystyczne i wojujące.

Chcę widzieć i wybierać. Wybieram więc. Sięgam w przeszłość po rzeczy dziś już niemodne: ilustracyjność, fabułę, rzetelny, wręcz rzemieślniczy warsztat, zakurzone mitologie, symbole... Sięgam w przeszłość, ale opowieść rodzi się dziś.

Pracuję do bólu klasycznie - papier, tusz, rapidograf, pigmenty tuszowe. Nie szukam tu nowatorstwa w zakresie kompozycji czy ujęcia tematu - oddaję raczej pokłon mistrzom dawnych wieków. Uwielbiam metafizykę samego procesu rysowania, kiedy po kilku godzinach nieprzerwanej pracy, prawie że przenikam pod gęstą siatkę linii, kiedy rysowana opowieść zdaje się iść przeze mnie; ja jej nie komponuję, rejestruję tylko nadchodzące z ciemności gotowe już obrazy. Ich sens rozumiem później gdy praca jest już skończona, zamknięta. Dopiero wtedy stają się dla mnie czytelne użyte symbole. Opowieść rodzi się sama, gdzieś głęboko gdzie dusza łączy się z kręgosłupem, na styku świadomego Ja, kajdan kultury i tej części nieznanej i niedostępnej, prawdziwej; pod maską nie ma ludzkiej twarzy tylko byty jakieś owadzie, gadzi chłód, siła i prawda. Chyba o tym właśnie rysuję, o tej, wyczuwalnej tuż pod skórą/maską, obcości. Rysowanie jest dla mnie podróżą konkwistadora, coraz głębiej we własną ciemność, pomiędzy potwory...

http://midlifecrisis-timeflies.blogspot.com/
http://kryzyswieku.blogspot.com/
https://www.facebook.com/igor.myszkiewicz
https://www.facebook.com/paprochy.historii/

Skills

Concept ArtDrawingComic Art

Software proficiency

Corel Painter
Corel Painter
Photoshop
Photoshop
ink
ink